Otizmli Çocuk Nasıl Davranır?

Sosyal gelişim ve iletişimi problemlerinin yaşandığı bir rahatsızlık olan otizm, 0- 3 yaşları arasında ortaya çıkmakta ve yaşamın tamamında devam etmektedir. Birçok farklı belirtiler ile ortaya çıkan otizmde, otizmli çocuk davranış biçimleri ile erken tanı yapılabilmektedir.

Aşağıda otizmli çocuk davranış biçimleri hakkında bilgiler yer almakta olup, bu bilgiler aynı zamanda otizmin belirtileri olarak bilinmektedir.

Otizmli Çocuk Davranış Biçimleri

  • Rutin değişiklikleri sevmezler. Normal yaşantılarında herhangi bir değişiklik olması durumunda, otizmli çocuk buna çok sıra dışı tepkiler verebilmektedir. Örneğin çocuğun yatağının yerini değiştirdiğinizde dahi, hiç beklenmedik tepkiler ile karşılaşabilirsiniz.
  • Herhangi bir şey istediklerinde, bunun parmakla gösterme becerileri oldukça zayıftır.
  • Taklit yeteneklerine baktığımızda ise, otizmli çocuklar gelişmiş taklit yeteneklerine sahip değildir. Bebeklik döneminden beri çıkar ses çıkarma gibi konularda, oldukça zayıf kalmaktadırlar.
  • Doktorculuk, evcilik ve okulculuk gibi, kendilerinin üreteceği senaryoları üzerine kurulu oyunları oynamakta da, oldukça yetersizdirler.
  • Otizmli çocuk aynı zamanda, oyuncaklarla nasıl oynayacağını bilemez.
  • Çevresinden ya da televizyondan duydukları sözleri ya da hareketleri, gün boyunca gittikleri ortamda sıklıkları tekrarlayabilirler.
  • Öne arkaya ve sağa sola sallanma gibi davranışları, daha sık tekrar ederler.
otizmli çocuk
otizmli çocuk

Otizm Neden Olur?

Otizme neden olan kesin bir bulgu olmamasına rağmen, rahatsızlık üzerinde etkili olabilecek bir takım bulgulara da, yapılan araştırmalar neticesinde ulaşılmıştır. Örneğin genetik nedenler, beyin hücreleri arasında mesaj taşımakla görevli olan iletkenlerin görevlerini yerine tam olarak getirmemesi ve çevresel faktörlere dayalı olarak beyin hücrelerinde oluşan hasar, otizme neden olan sebepler arasında gösterilmektedir.

Tek yumurta ikizlerinde bebeklerin ikisinin de otizm olma oranı, çift yumurta ikizlerine göre çok daha olası bir durumdur. Ayrıca otistik bir bireyin kardeşinin de, otizmli çocuk olma olasılığı yüksektir. Bu durum otizme neden olan genetik faktörler arasında yer almaktadır.

Otizm Tedavisi

Tıpkı otizme nedenleri gibi, otizm tedavisi içinde kesinlik kazanmış bir şey maalesef yoktur. İlaçlı ve ilaçsız bazı tedavi yöntemleri uygulanıyor olsa da, bu tedavi yöntemleri otizmi tamamen ortadan kaldırmak için yeterli olmayıp, etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Otizm tedavisinde oldukça önemli yere sahip olan özel eğitim ise, tüm tedavi yöntemlerinin yanı sıra ekstradan uygulanmakta ve tedavi için en fazla verimi sağlamaktadır. Özel eğitimsel tedavide otistik çocuğun eğitim alanı ve yaşadığı ev, onun ihtiyaçlarına rahat bir şekilde hitap edecek şekilde düzenlenmelidir.

Aile bireyleri ve hatta otistik çocuğun çevresinde yer alan herkes, özel eğitim sürecine katkıda bulunmalıdır. Aile bireyleri ve çevrenin sunacağı bu katkı, eğitimsel tedavide başarı oranının artması için hafife alınmayacak derecede önem arz etmektedir.

Aile bireylerinin bu özel insanlar için daha anlayışlı olmaları ve sabırlı davranmaları, tedavi süreci için oldukça önemlidir.