Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu, bireyin kendi yaşındaki çocuklara göre farklı davranış biçimleri sergilediği bir nöro-gelişimsel bozukluk olup, yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan ve beyin işleyişi ya da yapısı nedeniyle ortaya çıktığı düşünülen bir sinir sistemi sorunudur.

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedenleri

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar, otizm spektrum bozukluğu nedenleri hakkında net bir teşhisi ortaya koyamamış olsa da, bir takım etkenlerin spektrum bozukluğuna neden olabileceği düşünülmektedir. Yine direkt olarak otizmde olduğu gibi, en önemli etkenlerden birisinin genetik sebepler olduğu yönünde kuvvetli bilimsel görüşler vardır.

Çevresel etkilerle beyinde oluşan hasarlarında, otizm spektrum bozukluğu için etkili olduğu düşünülmektedir.  Kimi bilim insanları Otizm spektrum bozukluğuna ailenin çocuk üzerindeki ilgisizliği neticesinde de etkili olduğu yönünde görüş belirtse de, yapılan araştırmalar bu görüşün doğruluk payını çürütmüş durumdadır.

Otizm spektrum bozukluğu ayrıca kanser ya da farklı bir takım hastalıklar gibi, belirli ırklarda ya da belirli coğrafyalarda yaşayan insanlarda daha fazla görülmemektedir. Yani ırk ya da coğrafya ile spektrum bozukluğu rahatsızlığının hiçbir bağı bulunmamaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğunda Görülen Belirtiler

 • Çocuk, başkası ile göz teması kurmaktan kesinlikle kaçınmaktadır.
 • Bazen de göz teması kurmaktan kaçınmasının aksine, ilginç bir şekilde gözlerini sizin gözlerinize dikerek, uzun süre bakabilmektedir.
 • Kendisine söylenenleri duymazdan gelmesinin yanı sıra, ismi ile hitap edildiğinde dönüp bakmayabilir.
 • Duyduğu sözleri, hiç beklemediğiniz alakasız ortamlarda defalarca tekrar edebilir.
 • Bazen gözleri bir boşluğa dalarak, bir süre öylece kalabilir.
 • Eşyaları döndürerek sarıya dizmek gibi, takıntılı davranış biçimleri görülebilir.
 • Günlük hayatında alışmış olduğu düzenin değişmesine, aşırı tepkici bir yaklaşım gösterebilir.
 • Çırpınmak ve sallanmak gibi davranışları, sıklıkla tekrar edebilir.
 • Evcilik, polisçilik, itfaiyecilik gibi kendisinin kurgulayarak oyuna dahil olmasını gerektiren senaryolu oyunları oynayamazlar.
 • Konuşmakta ise, yaşıtlarının oldukça gerisinde kalırlar.
 • Ellerini ısırma ve sürekli öne arkaya sallanmak gibi davranışlar sık görülür.
 • Elektronik aletlere ve dönen eşyalara karşı, daha fazla ilgi duyarlar.
 • Kendi etrafında sık sık dönmek isterler.

Otizm Spektrum Bozukluğu Hangi Yaşta Görülür?

Otistik bireylerde yaşamın ilk 3 yılında görülmekle birlikte, belirti gösterecek yaşta olmadığı için rahatsızlık ilk aylarda anlaşılmasa da, doğumdan itibaren var olabilecek bir rahatsızlıktır.

3 yaşına kadar başlaması gerektiği konusunda ortak fikir olsa da, bazı durumlarda 3-5 yaş arasında da görülme ihtimali vardır.

Rahatsızlık kesin tedavisi olmaması sebebiyle, kişide ömür boyu devam edebilmektedir. Erken tanı ve sonrasında uygulanacak tedavi yöntemleri sayesinde otizm hastalığının önemli ölçüde azaltılabilir. Tedavinin en önemli parçası ise eğitime dayalı olup, özel verilecek eğitimlerdir. Özel eğitim tedavisinde ise eğitimsel tedavi sürecine mutlaka tüm aile bireyleri dahil edilmeli, hatta çocuğu tanıyan herkesten bu konuda üzerine düşeni yapmaları konusunda yardım talep edilmelidir.