Otizm nedir? Nasıl anlaşılır?

Otizm nedir, nasıl anlaşılır sorularına kapsamlı cevaplar bulabileceğiniz bu yazımızda, otizmin genel belirtileri, nedenleri ve tedavi süreci hakkında, birçok bilgileri istifadenize sunduk.

Otizm nedir, nasıl anlaşılır?

Otizm nedir nasıl anlaşılır sorusuna, otizmin tanımını yaparak cevap verdikten sonra, otizm nasıl anlaşılır? Sorusunun detaylı cevaplarına geçelim.

Otizm kişinin hayatının ilk üç yılında ortaya çıkan, tüm yaşamı boyunca etkileri devam eden bir sosyal gelişim ve iletişim sorudur.  Otistik bireyler, rahatsızlığın etkisiyle toplumdan kendisini önemli ölçüde soyutlayan kimselerdir. Kişilerle olan arkadaşlıkları ve iletişimleri oldukça zayıf ve yalnızlığı seven kimselerdir.

Otistik çocuklar, gelişim ve iletişim anlamında genellikle yaşıtlarının oldukça gerisinde kalırlar.

Otizm nasıl anlaşılır sorusuna net bir cevap verebilmek için, otizmin en çok görülen belirtileri hakkında da, bilgi sahibi olmak gerekir. Otizmin anlaşılabilmesi için, aşağıdaki belirtilerin olması, ya da uzmanların çocuğunuzu bir süre gözlem altında tutarak, davranış biçimlerini detaylı bir şekilde incelemesi gerekir.

Otizm nedir nasıl anlaşılır
Otizm nedir nasıl anlaşılır?

Otizm nasıl anlaşılır?

 • Otistik çocuklar, başkaları ile göz teması kurmaktan sıklıkla kaçınırlar. Utangaç ve çekingen bir yapıya sahiptirler.
 • Bazı durumlarda ise, ilk belirtinin aksine gözlerini gözlerinize dikkat keserek, bir süre boyunca o şekilde gözlerinizi izleyebilirler.
 • Genellikle sıra dışı davranışlar sergileyen otistik bireyler, sağa sola, öne arkaya sallanma gibi hareketleri sıklıkla tekrarlarlar.
 • Otizm nasıl anlaşılır? Sorusuna verilecek en önemli cevaplardan birisi de, otistik çocukların kendi kurgulayabilecekleri oyunları oynama konusunda, zorluk çekmeleridir. Evcilik, doktorculuk vb oynama becerileri, yok denecek kadar azdır.
 • Genellikle tekrarlayıcı davranışlar sergilerler. Sizde ya da televizyonlarda gördükleri hareketleri ya da sözleri, gün boyu sık sık alakasız ortamlarda tekrar edebilirler. Ancak bu davranış biçiminin aksine, taklit yetenekleri de yok denecek kadar zayıftır.
 • Oyuncakları ile oynamayı pek bilmemeleri de, otizmin anlaşılması konusunda ekstra bir ipucudur. Bir uçak maketini oyuncak araba gibi kullanabilir ya da tam tersini yapabilirler.
 • Kendisine verilen oyuncaklarla oynamadan, sık sık kaldırıp atmaları da, farklı bir ipucudur.
 • İstedikleri herhangi bir şeyi, elleri ile göstererek isteme becerileri oldukça zayıftır.
 • Konuşma becerilerinin arkadaşlarının çok gerisinde yer alması da, otizm nasıl anlaşılır? Sorusu için verilecek cevaplardan birisidir. Genellikle 2 yaşına kadar, hiçbir sözcük bilmeyebilecekleri gibi, 3 yaşına gelmesine rağmen ise, basit sözcüklerle yine basit bir cümle kurmakta zorluk çekerler.
 • İsimleri ile hitap ettiğinizde, bu seslenişe kayıtsız kalabilirler.
 • Kendisiyle oynadığınız ya da ilgilendiğinizde, çok nadir gülümsedikleri görülmektedir.

Otizm nedir? Nasıl anlaşılır sorularının cevaplarını verdikten sonra, otizm sebepleri hakkında da bilgiler verelim.

Otizm sebepleri nelerdir? Otizm neden olur?

Peşinen söylemek gerekirse, otizm sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak uzun yıllar sonucunda yapılan araştırmalar, kesin olmasa da bir takım bulgulara rastlamıştır.

Bu bulgulardan birisi, genetik nedenler olarak ön plana çıkmaktadır. Örneğin beyin hücrelerimiz arasında mesajlaşmayı yani iletişimi sağlayan, iletkenler bulunmaktadır. Bu iletkenlerin az ya da çok olması, ya da görevlerini tam olarak yerine getirememe gibi durumlarda, otizm görüldüğü iddia edilmektedir.

Bir diğer genetik neden ise, tek yumurta ikizi olmak ve kardeşler arasında otistik bir bireyin olmasıdır. Tek yumurta ikizlerinden ikisinin de, çift yumurta ikizlerine göre otizm olma ihtimali daha yüksek olarak görülmektedir.

Ayrıca otistik bir bireyin kardeşinin otistik olma riski de, normal insanlara göre çok fazladır.

Yine bu araştırmalar sonucunda rastlanan bulgulara göre, özellikle çocukların çevresel faktörler nedeniyle beyin hücrelerinin hasara uğraması da, otizm sebepleri arasında kanıtlanmamış ama olasılığı yüksek faktörlerden birisidir.

Otizm tedavisinde eğitim

Otizm tedavisinde eğitim, tedavi sonuçlarından iyi bir verim alınması anlamındaki en önemli faktördür. Hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın, otizmde özel eğitim tedavisi şarttır ve en başarılı sistemdir.

Bilindiği üzere, otizmin istisnalar dışında kesin tedavisi yoktur. Uygulanan her tedavi yöntemi, gelişim bozukluğunun etkilerini en aza indirecek niteliktedir.

Otizmde eğitimin önemine tekrar gelecek olursak, eğitime aile bireylerin katkısı tartışılmaz derecede önem arz etmektedir. Hatta sadece aile bireyleri değil, otistik çocuğu tanıyan herkesin özel eğitime katkı sunması, otizm etkilerinin azaltılması konusunda oldukça önemlidir.