Otizm Belirtileri Nelerdir?

Kişide görülen sosyal gelişim ve iletişim bozukluklarının belirtileri olarak bilinen, otizm belirtileri nelerdir? Yazımızın devamında otizm belirtileri nelerdir sorusunun cevapları yer almakta olup, otizm rahatsızlığında en sık görülen belirtiler hakkında detaylar yer almaktadır.

Çocuğun yaşamının ilk üç yılında görülen ve ömür boyu devam eden otizm, bireyin sosyal gelişim ve iletişim konularında geri kalması sorunudur. Otizmin kesin bir tedavisi olmasa da, özellikle özel eğitim ve farklı tedavi yöntemleri ile rahatsızlığın etkileri en aza indirilebilmektedir.

İşte otizm belirtileri nelerdir sorusunun cevapları.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

otizm belirtileri

otizm belirtileri

 • Otizmde kesin sayılabilecek en önemli belirti, çocuğun senaryolu oyunlar oynama konusunda çektiği güçlüktür. Örneğin polisçilik ya da hatta evcilik gibi oyunları oynarken, oldukça güçlük çekerler. Çünkü bu oyunlar tamamen oynayan kişilerin kendi kurguları üzerine kurulu olduğu için, otistik çocuklar bu tarz oyunları oynamakta güçlük çekmektedirler.
 • Otizmin belirtileri nelerdir? Sorusuna vereceğimiz bir diğer önemli cevap da, otistik bireylerin göz teması kurmaktan uzak bir davranış biçimi sergilemelidir. Otistik bireyler karşıdaki insanlarla göz teması kurmaktan kaçınırlar. Bu belirtinin tam aksine bazen ise karşıdaki insanın gözlerinin içine dikkatli bir şekilde bakarak, gözlerini hiç çekmeden bir süre böyle kalabilirler.
 • Bazen ise boşluğa dalgın bir şekilde uzun süre bakabilirler.
 • Ellerini çırpmak ya da öne arkaya veya sağa sola sallanmak gibi davranış biçimleri de, otizm belirtileri arasında yer alır.
 • Tekrarlayıcı davranışlarda, en sık görülen belirtiler arasındadır.
 • Otistik çocuklar genellikle televizyonda duydukları ya da gördükleri herhangi bir şeyi, farklı ve alakasız ortamlarda sıklıkla tekrar edebilirler. Bu durum sadece televizyonda gördükleri ve işittikleri şeylerle kısıtlı olmayıp, çevresinde gördükleri davranış biçimlerini de taklit etme yönünde ortaya çıkabilmektedir.
 • Yukarıdaki maddenin aksi bir durum gibi gözükse de, otistik bireylerin taklit etme becerileri de oldukça zayıftır. Ancak taklit ettikleri şeyleri de, kısıtlı da olsa sık sık gereksiz ortamlarda tekrarlayıcı davranışlar biçiminde sergilerler.
 • Görülen bir diğer belirtiye baktığımızda ise, otistik çocukların oyuncaklarla oynamayı tam olarak bilmediklerini görebiliriz. Çocuk oyuncak bir bebeği bir oyuncak araba gibi sürebilirken, oyuncak arabaya da, bebek muamelesi yapabilmektedir.
 • Buna benzer olarak kullandığı oyuncak arabayı tekerleri üzerinde değil, ters çevirerek de kullanabilir.
 • İstediği şeyi parmağı ile göstermemesi de, otizm için sayılabilecek belirtilerden birisidir.
 • İsmi söylendiğinde işitmiyor gibi davranması ya da sizi hiçbir şekilde dinlememesi, yine bir diğer belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Bunların dışında parmağıyla istediği şeyi göstermemesi de, otizm belirtileri nelerdir? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan birisidir.
 • En sık ve görülen önemli belirtilerden birisi de, çocuğun yaşıtlarına göre, önemli ölçüde konuşma geriliği yaşamasıdır. 2 yaşına gelen çocuk henüz bir sözcük dahi öğrenmeyebilir. Bunun dışında 3 yaşına gelmesine rağmen basit iki sözcüğü bir araya getirerek, cümle kurmakta zorlanabilmektedir.