Otistik Bebek Nasıl Anlaşılır?

Otistik bebek nasıl anlaşılır sorusuna cevap vermek için, ilk olarak bebeklerde görülen otizm belirtileri yani davranış biçimleri hakkında bilgi vermek gerekir. Zira otizmin belirtileri aynı zamanda, otistik bebek nasıl anlaşılır sorusunun da cevabı niteliğindedir. Yazımızın devamında otistik bebek nasıl anlaşılır sorusunun kapsamlı cevabının yanı sıra, otizm ile alakalı farklı bilgilerde yer almaktadır.

Otizmin bebeklikte ortaya çıkan ve kişinin ömrü boyunca devam eden bir sosyal gelişim ve iletişim bozukluğu olduğunu unutmayarak, yazının tamamını sabırlı bir şekilde okumanız çocuğunuzda görülen belirtileri tam anlamak adına yararlı olacaktır.

Otistik Bebek Nasıl Anlaşılır?

  • Birkaç gün, yüzünüze bakıp bakmadığını gözlemleyin. Siz onunla ilgilenirken yüzünüze fazla bakmıyorsa, basitte olsa bir belirti olarak düşünülebilir.
  • Telefon çaldığında ya da kapı sesi geldiğinde bu seslere tepki verip, sizin seslenmenize tepkisiz kalıyorsa, buda bir ipucudur.
  • Anne nerede? Gibi bir sorunun sık tekrarlanması halinde buna en ufak bir tepki dahi vermemesi, otistik bebek nasıl anlaşılır? Sorusunun cevapları arasındadır.
  • Diğer belirtilerle birlikte sürekli ağlamaklı ve huzursuz davranış biçimleri varsa, dikkate alınmalıdır.
  • Yine diğer belirtilerden birkaçı ile beraber yemek problemleri de görülüyorsa, dikkat edilmelidir.
  • Hareketli ve dönen nesnelere karşı fazla ilgili olmasına rağmen, ilgi çekici oyuncaklara karşı fazla ilgili değilse, bu davranış biçimi de otistik bebek belirtileriarasında yer alabilmektedir.
  • Cee-Eee gibi basit sözcüksel oyunlara tepkisiz kalması da, otistik bebek nasıl anlaşılır? Sorusuna verilecek cevaplardan birisidir.
  • Diğer belirtilerle birlikte sevilmek ve sarılmak gibi şeylerden rahatsızlık duyma gibi davranışları varsa, bunlarda mutlaka dikkate alınmalıdır.

Yukarıda sayılanların hiçbirisi, tek başına bir otistik bebek belirtisi değildir. Bu yüzden bunlardan özellikle basit olanları görülse dahi panik olunmamalı, çocuk gözlemlendikten sonra doktora götürülerek muayene ettirilmelidir. Her ne kadar belirtiler çocuğun kesin otistik olduğuna dair bir kanıt olmasa da, erken tanı her hastalıkta ve rahatsızlıkta olduğu gibi, otizmde de önemlidir. Konulacak erken tanı neticesinde başlanılacak tedavi, otizmin etkilerini en aza indirecektir.

Otistik bebek
Otistik bebek

Otizmin Kesin Tedavisi Var mı?

Maalesef ki günümüzde, otizmin kesin bir tedavisi yoktur. Ancak özellikle erken tanı sonrası başlayan tedavi yöntemleri, rahatsızlığın etkilerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bazen tedaviler kesin sonuç verse de, bu oldukça istisnai bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Einstein, Edison ve Tesla gibi bilim insanlarında da otistik belirtileri görülmüş ve zaman içerisinde bunu yenerek, dünya bilim tarihine adlarını yazdırmayı başarmışlardır.

Otizmde En Etkili Tedavi Hangisidir?

Otizm tedavi yöntemlerine baktığımızda, ilaçlı ve ilaçsız farklı tedavi yöntemlerini görmek mümkündür. Doktorlar çocuğunuzun genel yapısına ve görülen belirtilere bakarak, uygun tedavi yöntemini zaten uygulayacaklardır.

Ancak tüm tedavi yöntemlerine ek olarak, özel eğitime dayalı tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Otizmin etkilerini azaltacak en önemli tedavi yöntemi, özel eğitim olarak bilinmektedir. Diğer tedavi yöntemleri ise, özel eğitimi destekleyici niteliktedir.

Özel eğitim tedavi yönteminde aile bireyleri de, mutlaka eğitime dahil edilmeli, özel eğitimin bir parçası olmak durumundadır. Çünkü normal bireylerde de önemli olsa da, otistik bireylerde eğitim her ortamda yapılmalıdır. Aile bireyleri dışında çocuğu tanıyan herkesin eğitimsel tedavi sürecine dahil edilmesi, daha fazla olumlu sonuçlar alınmasına neden olacaktır.

Ayrıca otistik çocuğun gerek eğitim aldığı alanların, gerekse yaşadığı yerlerin, onda görülen bu özel duruma uygun şekilde düzenlenmesi oldukça önemlidir. Otizm bir zeka geriliği değildir. Azımsanmayacak oranda dünyaca ünlü birçok sinema oyuncusu, ressam, müzisyen ve bilim insanı da, otistik bireyler arasındadır. Ancak ailenin ve kendilerinin zaman içerisindeki çabaları ile bunu yenmişler ve adlarını dünya tarihine altın harflerle yazdırmışlardır.