Otizm Kitapları

Otizm hakkında hem daha detaylı bilgiler veren, hem de eğitimsel tedavi yöntemlerinde aile bireylerine düşen görevleri kapsamlı bir şekilde anlatan otizm kitapları, doğru kaynaklardan seçildiğinde oldukça faydalıdır. Ancak otizm kitapları arasında en fazla değer, çocuğun gelişimine yönelik hazırlanmış olan otizm kitapları için verilmelidir. Çocuğun gelişimine olumlu katkı sunacak bu kitapların yanı sıra, ailede rahatsızlık hakkında geniş bilgilere sahip olmak durumundadır. Bu nedenle internet üzerinden araştırma yapabilecekleri gibi, ailelere yönelik otizm kitapları ile de detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Otistik bireyler için gerekli olan ve en faydalı kitapları, özel eğitim veren kurum ve kişiler ayriyeten tavsiye edeceği için, bu yazımızda genel otizm kitapları hakkında bilgiler sunacağız.

Otizm Hakkında Kitapları

Otizm Kitapları
Otizm Kitapları

Benimle Oynar mısın?

Güzide Tekeş tarafından kaleme alınan Benimle Oynar mısın? Kitabında, otistik bir çocuk yetiştirmenin zorluklarının yanı sıra, duygusal zekası gelişmemiş fakat bilişsel zekası gelişmiş olup bunun yanı sıra algılama problemi yaşayan çocukla aynı evde yaşamanın zorlukları anlatılıyor. Aynı zamanda bu zorluklarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda, detaylı bilgiler yer alıyor. Bir otistik çocuk annesi olan Güzide Tekeş, 10 yıl boyunca yaşadıklarını kaleme almıştır.

Resimlerle Düşünmek

Dünyada ismi bilindik otistik ünlüler arasında yer alan Temple Grandin tarafından yazılmış Resimlerle Düşünmek kitabında, normal ve otistik bireylerin yanı sıra, hayvanlardaki düşünme ve duyma becerileri ile alakalı ilginç bilgiler yer alıyor. Yazar aynı zamanda kendisinin de otistik bir birey olması sebebiyle, kendi yaşantısı ve diğer insanların yaşamları arasındaki farklara da kitabında detaylıca yer vermiştir. Otistik bireylerin aileleri için özellikle tavsiye edilen kitap, otizmli bireylerin nasıl davrandığına dair bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır.

Otizmli Çocuklara Konuşma Becerilerinin Öğretimi

Profesör Doktor McClannahan’ın yazmış olduğu kitapta, otistik çocukla yetişkinler arasında nasıl bir iletişim kurulması gerektiği yönünde yararlı bilgiler yer alıyor. Ebeveynlere bu bilgiler ışığında gözlemler yaparak, nasıl yol izleyecekleri konusunda da geniş bilgiler verilmektedir.

Otizm El Rehberi

Otizm kitapları arasında tercih edilenler arasında yer alan otizm el rehberi kitabı, Lorna Wing’in kaleme aldığı başarılı otizm kitapları arasında gösterilmektedir. Kitapta otistik bireylerin nasıl başarı elde edebilecekleri ve yaşamla mücadeleleri konu alınıyor.  Ayrıca otistik bireylerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak basit açıklamaların yanı sıra, bu bireylerin dünyaya nasıl baktıkları, gelişim bozukluklarının nedenleri, hayatlarındaki rutin değişikliklerden niye hoşlanmadıkları gibi, birçok önemli sorununda cevabına yer veriliyor.

Otistik Zeka

Otistik bireylerin zekalarını ve otizmi konu alan Otistik Zeka kitabı, Melek Duyar tarafından yazılmıştır. Otistik çocukların yaşamış oldukları zorlukları ve onlara nasıl yardım edilmesi gerektiğinin de anlatıldığı kitap, en iyi otizm kitapları arasında gösterilmektedir. Kitapta ayrıca otizm etkilerinin ve belirtilerinin nasıl en aza indirilmesi gerektiğine dair bilgilere de yer verilmiştir.